jak urządzić balkon

Balkon – jak go urządzić?

Mały balkon może być zagracony i zupełnie nieatrakcyjny i nie zachęcający do tego, aby spędzić tam wolne chwile. Może być również niewielką, ale przytulną i kolorową przestrzenią, w której dobrze będzie się odpoczywało niezależnie od pory roku. Podejmij wyzwania jakie przed Tobą stoją i stwórz piękne miejsce, który będzie przyjazne i funkcjonalne.

Balkon i urządzanie – o czym należy pamiętać.

Zanim zapełnisz swój balkon roślinami pomyśl o podlewaniu. Jeśli będziesz bazować na butelkach z wodą czy konewkach zastanów się ile czasu zajmie Ci podlewanie Twoich roślin tak, aby dobrze prezentowały się przez całe lato. Umieść tyle roślin, ile będzie mógł odpowiednio pielęgnować bez popadania we frustrację.

Na balkonie ważny jest zapach. Zapewnij go sadząc pachnące rośliny.

Jeśli masz sporo miejsca na balkonie potraktuj go jak pokój na zewnątrz. Pomyśl o wstawieniu ozdobnych doniczek i dekoracji, aby stworzyć przytulne miejsce do odpoczywania. Podobnie jak w pomieszczeniach wewnętrznych możesz udekorować ściany, pomyśl o ciekawym oświetleniu i akcesoriach, które będą pomocne w stworzeniu stylowej przestrzeni.

Uwzględnij warunki jakie panują na Twoim balkonie. Jeśli balkon jest słoneczny, prawdopodobnie będziesz potrzebował wprowadzić element zapewniający zacienienie. W przypadku balkonów wietrznych będzie potrzebna osłona od wiatru. Gdy widok z balkonu nie należy do najpiękniejszych, pomyśl jak możesz go przysłonić. Warunki panujące na balkonie powinny być również uwzględnione przy doborze roślin balkonowych. Jeśli masz balkon nasłoneczniony, najlepiej sprawdzą się rośliny, które dobrze znoszą brak wody. Pelargonie są jasne, kolorowe i nie więdną, jeśli zostaną pozostawione na kilka godzin na słońcu.

Wykorzystaj ściany. Nie używaj podłogi tylko do umieszczania doniczek o ozdób. Ściany również stanowią atrakcyjną przestrzeń, która pomieści zarówno ozdoby jak i rośliny rzutujące na pozytywny odbiór całej aranżacji balkonowej.

Dbaj o przestrzeń. Nawet jeśli nie narzekasz na nadmiar czasu pamiętaj, aby regularnie doglądać tego, co udało Ci się stworzyć na Twoim balkonie. Każdy potrzebuje zamiatania, ogarniania, odświeżania.