Co trzeba wiedzieć przed wezwaniem pomocy drogowej na miejsce wypadku lub awarii

Nawet sprawne auto może czasami odmówić posłuszeństwa. Brak paliwa w baku, awaria elektroniki, utknięcie w zaspie śniegowej czy nagła konieczność wymiany koła na drodze w trudnych warunkach atmosferycznych — w takich przypadkach warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się pomocą drogową.

Czy wybór firmy ma znaczenie?

Na rynku znajdziemy bardzo dużo firm oferujących pomoc drogową (PIT-STOP)

. Trudno jednak na spokojnie zapoznać się z ofertą każdej z nich, kiedy nasze auto stoi zepsute na poboczu. W takich awaryjnych sytuacjach najczęściej dzwonimy pod pierwszy numer, jaki mamy pod ręką. To błąd. Przy wyborze tego typu usług powinniśmy uzbroić się w chwilę cierpliwości i zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, gdyż oferty poszczególnych firm świadczących pomoc drogową bardzo często wyraźnie różnią się od siebie.

Warto przede wszystkim dowiedzieć się, jaki jest zakres usług wykonywanych przez wybraną pomoc drogową. Zwróćmy uwagę na to, czy na stronie internetowej firmy znajdziemy wyczerpującą ofertę świadczonych przez nią usług, wraz z opisem pojazdów i sprzętu serwisowego. Niektóre firmy zaoferują nam niemal wyłącznie holowanie lub transport uszkodzonego auta lawetą. Tymczasem dowóz paliwa, awaryjne uruchamianie pojazdu z kabli czy drobne naprawy w terenie to codzienność dobrych fachowców z dziedziny ratownictwa drogowego. Jeśli firma nie oferuje tego typu usług, powinniśmy zastanowić się na jej wyborem. Jeśli mamy wątpliwości na temat tego, jak będzie przeprowadzana akcja pomocy drogowej, powinniśmy zawsze dopytać, czy firma oferuje mobilny serwis TIR, czy tylko transport pojazdu lawetą. Przy okazji poprośmy w trakcie rozmowy o informację na temat przybliżonego kosztu naprawy auta, chociażby w formie kwoty roboczogodziny pracy mechanika.

Nie bez znaczenia będzie także czas, w jakim wysłane do nas auto pomocy drogowej dotrze na miejsce. Jeśli firma posiada dużą flotę pojazdów, to przyjazd pojazdu serwisowego nie powinien trwać więcej niż 30 minut. Przydatną informacją dla nas będzie również to czy będziemy mogli dokonać płatności kartą – nie zawsze jest to standardem.

Pomoc drogowa TIR powinna także pomóc nam w nawiązaniu kontaktu z firmą ubezpieczeniową oraz w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z awarią.

Przed zamówieniem pomocy drogowej warto również sprawdzić opinie na jej temat w Google. Wysoka ocena firmy na pewno zwiększy szanse na to, że nasze auto znajdzie się w dobrych rękach.

Czy pomoc drogowa zawsze naprawi auto na miejscu zdarzenia?

Profesjonalny serwis pomocy drogowej powinien bez problemu uporać się z naprawą większości drobnych awarii bezpośrednio na miejscu wezwania. Czynności takie jak wymiana koła, akumulatora, żarówek, bezpieczników czy uzupełnienie płynów eksploatacyjnych nie powinny być przyczyną holowania auta do warsztatu samochodowego. Wiele firm zajmujących się pomocą drogową posiada także w swojej flocie pojazdów specjalne auta serwisowe przystosowane do realizacji bardziej wymagających napraw terenowych. Wymiana klocków i tarcz hamulcowych, wahaczy, amortyzatorów, czy otwieranie zatrzaśniętych drzwi to zadania, które również są w zasięgu profesjonalnych firm świadczących usługi pomocy drogowej.

Niestety zdarzają się sytuacje, w których naprawa pojazdu nie jest możliwa na miejscu. W takich przypadkach serwis pomocy drogowej powinien dysponować lawetą, aby móc bezpiecznie przetransportować auto do sprawdzonego warsztatu samochodowego w celu jego dalszej diagnozy i naprawy. Jeśli okaże się, że auto musi pozostać w warsztacie stacjonarnym na dłużej, możemy spodziewać się, samochodu zastępczego, choć oczywiście nie jest to regułą.

Laweta i holowanie pojazdów na autostradzie

Autostrada to bardzo nieprzyjemne miejsce na awarię auta. Pierwsze, o czym trzeba pamiętać w takiej sytuacji to własne bezpieczeństwo. Natychmiast po zatrzymaniu pojazdu powinniśmy oznaczyć miejsce awarii trójkątem ostrzegawczym, a wokół auta poruszać w się w kamizelce odblaskowej. Nie ryzykujmy – jeśli nie uda się nam samodzielnie i szybko usunąć awarii, koniecznie wezwijmy pomoc drogową. W określeniu lokalizacji pomoże nam numer kilometra na słupku drogowym. Kierowca lawety odholuje nasze auto do najbliższej stacji paliw lub parkingu, by tam móc bezpiecznie przeprowadzić naprawę usterki.