rwa kulszowa

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa, potocznie określana również jako korzonki, jest zespołem objawów, do których zaliczamy silny ból występujący w dole pleców. Ból ten promieniuje od pośladka przez zwykle boczną część uda i podudzia. Może dochodzić aż do stopy. Gdy mamy do czynienia z łagodniejszą formą, osoba doświadczająca dolegliwości nie może się schylać, ruchy są wyraźnie ograniczone. Ostrzejsza postać oznacza zwykle, że chory nie może zmieniać pozycji i zmuszony jest do leżenia. Dolegliwości nie zawsze ustępują samoistnie.

Rwa kulszowa – czym jest i jakie są jej przyczyny?

Nerw kulszowy jest największym nerwem obwodowym w naszym ciele. Podrażnienie tego nerwu może wiązać się z odczuwaniem ogromnego bólu. Zwykle podrażnieniu ulegają niewielkie korzenie nerwu kulszowego, z czym związane jest potoczne określenie ból korzonków. Piekący ból zaczyna się, gdy występuje stan zapalny bądź też wysunięty krążek międzykręgowy prowadzi do wywierania ucisku na korzenie.

Przyczyn jest wiele, wśród nich wymienić możemy:

  • dyskopatię
  • nadwerężenie mięśni w pośladkach
  • lokalne przeciążenia
  • zwyrodnienia kręgosłupa
  • urazy
  • nowotwory umiejscowione w kanale kręgowym
  • choroby mające wpływ na stan nerwów

Rwa kulszowa może wiązać się także z podnoszeniem ciężarów czy też długotrwałą pracą wykonywaną w pozycji siedzącej.

Jakie są metody leczenia rwy kulszowej?

Warto wiedzieć o tak zwanych pozycjach przeciwbólowych, które nie leczą bólu, pozwalają jednak na chwilowe zmniejszenie jego odczuwania. Do pozycji należy np. pozycja embrionalna i wygięcie pleców w łuk. Dobrze mieć świadomość jak możemy się ułożyć w przypadku ataku rwy kulszowej. Gdy dotyka nas ostra rwa kulszowa często sięgamy po dostępne w aptekach środki przeciwbólowe – doustne, ale również żele czy plastry. Jest to dobry pomysł w przypadku ostrej rwy kulszowej, trwającej nie tak znowu krótko, bowiem od 3 do nawet 10 tygodni. Gdy mamy do czynienia z przewlekłą rwą kulszową należy z rozsądkiem podjeść do samodzielnego zażywania środków przeciwbólowych. Objawów możemy doświadczać nawet przez kilka miesięcy. Decyzje o leczeniu powinniśmy oddać w ręce lekarza. Może on przepisać np. niesterydowe leki przeciwzapalne lub leki rozluźniające mięśnie szkieletowe. Gdy mija ostry stan bólowy, może zostać zalecona fizjoterapia.

Rehabilitacja

W przypadku rwy kulszowej stosowana jest rehabilitacja, której podstawę stanowi kinezyterapia. Fizjoterapeuta dba o dobór ćwiczeń i kontroluje sposób ich wykonywania przez pacjenta. Ćwiczenia w większości mogą być później wykonywane samodzielne w domu przez pacjenta. Wykorzystywane są również masaże, terapia manualna. Stosowane są okłady, jonoforeza i ultradźwięki. Zwykle zabiegi zlecone przez specjalistę, fizykoterapia jak również podawane leki przynoszą poprawę. Zapobiegają nawrotom przez jakiś czas. Gdy jednak poprawa nie następuje bądź też mamy do obserwuje się zaburzenia czynności zwieraczy lub siły mięśniowej może zostać zlecona operacja.

materiał sponsorowany