wiercenie

Czym jest wiercenie?

Wiercenie to metoda wykonywania otworów w materiale przy pomocy wiertła. Jest to jedna z usług, jakie znajdziemy w ofercie firmy ZMZ specjalizującej się w obróbce CNC, usługach frezowania CNC i usługach tokarskich.

Jakie problemy pojawiają się w trakcie wiercenia?

Trudności może sprawiać oddzielenie warstwy skrawanej od detalu, który jest obrabiany. Dzieje się tak dlatego, że podczas wiercenia wiertło chowa się w metalu. Problemy, które mogą wystąpić to chociażby złamanie wiertła czy też bicie narzędzia. Wykonany otwór może mieć kiepską jakość i niewłaściwy wymiar, co rzutuje na wysoki koszt jednostkowy.

Na co zwrócić uwagę podczas wiercenia? Niewątpliwie na dźwięk. Powinien on być jednolity i równomierny. Wióry powinny przypominać kształtem literę C i być krótkie. Wykonawca powinien także obserwować i oceniać stan zużycia narzędzia.

Inne usługi wiertarskie

Fachowcy Z ZMZ wykonują nie tylko wiercenie, ale również inne operacje, takie jak powiercanie, które jest niczym innym jak powiększeniem wywierconego już otworu. Rozwiercanie z kolei polega na poprawieniu wymiaru oraz kształtu otworu. Pogłębianie umożliwia powiększenie średnicy otworu w sposób stożkowy bądź też walcowy. W ZMZ wykonywane jest również nawiercanie. Dzięki niemu możemy wykonać otwory charakteryzujące się niewielką średnicą w stosunku do głębokości.

Z jakich wierteł korzystają fachowcy?

Przede wszystkim przed przystąpieniem do czynności zasadniczej należy dobrać odpowiednie wiertło. Należy dobrać obrabiarkę, dopasować wiertło do materiału bazowego, tolerancji otworu, jego długości i liczby otworów.

Wiertło na płytki jest pierwszym wyborem w przypadku otworu o średnicy przekraczającej 20 mm. Nie wyróżnia się ono wysoką dokładnością, sprawdzi się jednak, gdy mamy do wykonania proste zadania obróbkowe. Do bardziej wymagających zleceń warto sięgnąć po wiertło monolityczne pełno węglikowe. Jest ono dosyć kosztowne, ma jednak długą żywotność i pozwala na uzyskanie wysokiej jakości otworu. Do dyspozycji mamy także wiertło z wymienną węglikową końcówką będące tak naprawdę kompromisem między dwoma rodzajami wymienionymi wyżej.

Zespół ZMZ ma duże doświadczenie w różnego typu usługach wiążących się z obróbką CNC oraz nowoczesny park maszynowy.