dom seniora warszawa i okolice

Endoproteza stawu biodrowego i rehabilitacja

Endoproteza stawu biodrowego i endoproteza stawu kolanowego to obecnie często wykonywane zabiegi, dzięki którym poprawia się codzienne funkcjonowanie wielu osób dotkniętych zmianami zwyrodnieniowymi. Kiedy warto zdecydować się na zabieg? Na czym polega rehabilitacja po endoprotezie biodra?

Endoproteza stawu biodrowego – kiedy należy zdecydować się na zabieg?

Staw biodrowy jest połączeniem kości miedniczej i kości udowej. Ma on za zadanie utrzymanie ciała w pionowej pozycji, ale również przenoszenie ciężaru z tułowia na nogi i umożliwienie sprawnego poruszania się. Gdy dochodzi do zniszczenia powierzchni stawowych, możemy doświadczać uciążliwego bólu i ograniczenia jego ruchomości. Początkowo zwykle zastosowanie znajduje leczenie zachowawcze. Jeśli jednak pozostaje ono nieskuteczne a ból sprawia, że codzienne funkcjonowanie zostaje znacznie utrudnione zaleca się wdrożenie leczenia operacyjnego. Endoprotezoplastyka jest zabiegiem, w trakcie którego sztuczny implant zostaje wszczepiony w miejsce uszkodzonego stawu biodrowego. Sam zabieg jest dopiero pierwszym krokiem w kierunku przywrócenia pacjentowi sprawności i umożliwienia życia bez bólu. Kolejnym jest rehabilitacja.

Rehabilitacja po endoprotezie biodra

Pierwsze czynności rehabilitacyjne zostają podjęte bardzo wcześnie, ponieważ już w pierwsze dobie po operacji. Pozostając w łóżku, pacjent wykonuje ćwiczenia, takie jak ruchy kończyn pozwalające uniknąć przykurczy i zakrzepów. Pionizowanie pacjenta ma zwykle miejsce w drugiej lub trzeciej dobie po operacji. Rehabilitacja w szpitalu powinna być kontynuowana również w domu pacjenta. Fizjoterapeuci z dojazdem do domu z Medi Home Care mogą okazać się nieocenionym wsparciem dla pacjenta i jego najbliższych w trakcie procesu powrotu do zdrowia.

Doświadczony fizjoterapeuta nauczy pacjenta funkcjonowania z endoprotezą i przygotuje go do powrotu do samodzielności i całkowitej mobilności.

Praca z fizjoterapeutą ma również na celu:

  • odzyskanie przez pacjenta siły funkcjonalnej
  • wzmocnienie napięcia mięśniowego w kończynach dolnych
  • rozluźnienie przykurczonych mięśni
  • poprawę trzymania równowagi

Początkowo w nauce chodzenia wykorzystywany jest balkonik rehabilitacyjny, później chory korzysta z kul.

Rehabilitacja domowa Warszawa

Medi Home Care skupia fizjoterapeutów i innych specjalistów, którzy opracowują i realizują indywidualnie opracowany program opieki medycznej nad pacjentami w warunkach domowych. Profesjonalni fizjoterapeuci wspierają pacjentów na każdym etapie rehabilitacji dostosowując plan ćwiczeń do zmieniającego się stanu i możliwości pacjenta.

materiał sponsorowany