rehabilitacja pourazowa Warszawa sprzęt

Na czym polega i co ma na celu rehabilitacja pourazowa?

Rehabilitacja pourazowa jest potrzebna, gdy dochodzi do złamania kości czy też stłuczenia mięśni. Jej celem jest przywrócenie umiejętności, które pacjent utracił w wyniku doznanego urazu. Na czym polega ten typ rehabilitacji?

Rehabilitacja pourazowa – wskazania

Rehabilitacja ma wpływ na czas trwania rekonwalescencji po urazie oraz na jej efektywność. Wskazania do jej rozpoczęcia obejmują takie urazy jak zwichnięcie, złamanie, skręcenie czy stłuczenie. Rehabilitowane są osoby ze zmianami entezopatycznymi będącymi efektem przeciążeń czy mikrourazów (łokieć tenisisty, kolano skoczka). Kolejną grupą pacjentów są osoby po wypadkach i kontuzjach.

Na czym polega ten rodzaj rehabilitacji?

Zastosowane rozwiązania zależne są od rodzaju urazu. Pewne zasady są jednak uniwersalne. W celu uzyskania jak najlepszych efektów rehabilitacja powinna zacząć się już we wczesnym etapie leczenia i być kontynuowana aż do uzyskania założonych celów. Fizjoterapeuta opracowuje dokładny plan leczenia po uwzględnieniu wielu czynników takich jak stan psychiczny pacjenta, jego dysfunkcje.

Cel rehabilitacji

Praca z fizjoterapeutą ma za zadanie przywrócić funkcje narządów, sprawność oraz zakres ruchów poszczególnych narządów. Dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne rozpoczęcie rehabilitacji. Możemy wówczas zapobiec pojawieniu się powikłań czy też skutków ubocznych leczenia.

Ćwiczenia mają też na celu odzyskanie wytrzymałości i elastyczności tkanek.

Pamiętajmy też, że urazy często mają również swoje konsekwencje psychiczne. Pacjent nie mam już możliwości nieograniczonego funkcjonowania w życiu społecznym. Często wiąże się to z dużym stresem, zaburzeniami lękowymi a nawet depresją. Z uwagi na to, jednym z celów rehabilitacji jest umożliwienie pacjentowi powrót do uczestnictwa w życiu społecznym i do normalnej aktywności, która była częścią jego życia przed urazem.

Z jakich metod korzystają specjaliści?

Metody, z których korzystają specjaliści obejmują:

  • terapię manualną – podczas której fizjoterapeuta uciska odpowiednie punkty na ciele. W rezultacie, przywraca równowagę mięśniowo-powięziową i kostną
  • kinezyterapię – czyli indywidualny zestaw ćwiczeń rehabilitacyjnych uwzględniających potrzeby i możliwości danego pacjenta (są to m.in. ćwiczenia wzmacniające, równoważne, rozciągające)

Rehabilitacja pourazowa może być z powodzeniem przeprowadzana w ramach rehabilitacji domowej.

Artykuł sponsorowany