zaćma

Różne rodzaje zaćmy – jakie dają objawy?

Zaćma zwykle rozwija się u pacjentów w starszym wieku, często już u około pięćdziesięciokilkulatków. Jest to związane ze zmianami degeneracyjnymi zachodzącymi w organizmie człowieka. Typ choroby i stadium mają bezpośredni wpływ na to, jak widzi osoba chora. Wraz z zaawansowaniem choroby pogarsza się obraz. Jest on coraz bardziej nieostry, kolory stają się wyblakłe.

Zaćma degeneracyjna – jak widzi człowiek?

Człowiek z zaćma ma trudności w rozróżnianiu kolorów, ale również kształtów i konturów różnych przedmiotów. Dolegliwości są szczególnie odczuwalne  po zmroku oraz w słoneczne dni. Część chorych odnotowuje pojawienie się świetlistych obręczy wokół źródeł światła. Jest to skutek ograniczonej ilości promieniowania słonecznego przedostającego się przez zmętniałą soczewkę do siatkówki. Chory może czuć się tak, jakby obserwował świat przez brudną bądź też zaparowaną szybę.

Typ zaćmy wpływa również na sposób widzenia. Gdy chory zmaga się z zaćmą korową (towarzyszy jej zmętnienie części soczewki) może doświadczyć podwójnego widzenia. Występuje również rozmywanie się obrazu na krawędziach. Chory ma trudności z widzeniem, gdy oświetlenie jest ograniczone.

Gdy chory cierpi na zaćmę tylną (podtorebkową) ostrość widzenia szybko spada i ogranicza się do bliży. Zaćma jądrowa wiążąca się z zażółceniem soczewki sprawia, że obraz staje się przydymiony. Ten typ zaćmy wiążę się z pogorszeniem ostrości widzenia do dali.

Zaćma wrodzona

Ten rodzaj zaćmy ma charakter choroby genetycznej. Wzrok noworodka jest upośledzony. Pilna interwencja chirurgiczna staje się koniecznością, gdy zaćma ma zaawansowane stadium. Zabieg przeprowadzany jest nawet u kilkutygodniowych maluchów. Przez wczesną interwencję ograniczamy ryzyko trwałego niedowidzenia.

Oko z zaćmą – jak wygląda?

Wygląd oka zależny jest od stadium choroby. Wraz ze stopniem zaawansowania pogarsza się zmętnienie soczewki. Patrząc na oczy chorego możemy zaobserwować, że źrenice stają się szare a nawet białe. Kolor żółto-brązowy może pojawić się w przypadku odmiany jądrowej.

Skuteczną metodą leczenia zaćmy jest obecnie operacja zaćmy.