samodoskonalenie

Samodoskonalenie i rozwój osobisty

Rozwój osobisty bazuje na zwiększeniu naszej samoświadomości, patrzeniu na nasze cele życiowe, osobiste wyzwania, nasze aspiracje. Samodoskonalenie to proces, w którym nie musisz pozostawać sam.

Rozwój osobisty

Rozwój osobisty to samodoskonalenie. Obejmuje ocenę swoich celów i świadome dążenie do poprawy. Jest to proces, który trwa całe życie, jest indywidualny i unikalny tylko dla nas. Możemy poddać analizie nasze umiejętności, cechy, wartości i cele w życiu i wykorzystać je na naszą korzyść. W rezultacie wykorzystamy swój pełny potencjał.

Mówiąc o potrzebie rozwoju warto wspomnieć o hierarchii potrzeb Maslowa. Zgodnie z nią, po spełnieniu naszych podstawowych potrzeb, przechodzimy do zaspokajania potrzeb wyższych. Potrzeby podstawowe, to np. jedzenie, picie, sen. Później koncentrujemy się na potrzebach “bezpieczeństwa” – zawodowego i zdrowotnego. Przechodzimy przez hierarchię – miłość i przynależność, szacunek, potrzeby poznawcze aż do samorealizacji. Samorealizacja stanowi pragnienie bycia najlepszą wersją nas samych.

Podejście holistycznie

Warto podejść do kwestii rozwoju osobistego holistycznie. Zobaczymy wtedy, że duże znaczenie mogą mieć nawet niewielkie zmiany w naszym codziennym życiu. Weźmy też pod uwagę, że będą w naszym życiu wydarzenia, które mogą spowodować, że zejdziemy z naszej drogi do samodoskonalenia na dłuższy lub krótszy czas. Przykładem może być żałoba. Zmianie może ulegać również nasza motywacja do osiągania celów. Warto zatem opracować plan rozwoju osobistego.

Coaching a samodoskonalenie

Czy coaching może okazać się cennym wsparciem dla nas i korzystnie wpłynąć na nasze samodoskonalenie? Jeśli zdecydujesz się na udział w sesjach coachingowych, coach pomoże Ci rozpoznać gdzie chcesz być w życiu i jak możesz się tam dostać. Pomoże Ci również odkryć potencjał, który już w Tobie jest. Często jest to możliwe do osiągnięcia dzięki serii specjalnie opracowanych pytań, które pomogą Ci rozpoznać, zaakceptować i wykorzystać swoje mocne i słabe strony.

W trakcie procesu coachingowego będzie mógł zastanowić się czy jesteś szczęśliwy, czy osiągasz swoje cele, ocenisz stan swojego umysłu i swoje relacje.

Coach nie powie Ci bezpośrednio co masz robić. Jednak dzięki specjalistycznym strategiom będzie oferował Ci wskazówki i wsparcie poprzez dostosowany do Ciebie plan rozwoju osobistego. Dzięki temu będziesz mógł wyznaczyć realistyczne cele i kontynuować pracę poza sesjami.