cena mieszkania

Cena mieszkania – co na nią wpływa?

Cena mieszkania czy innej nieruchomości zależna jest od kilku czynników. Rozważasz sprzedaż mieszkania i zastanawiasz się ile jest warte? Poniżej omawiamy kilka czynników, które rzutują na cenę mieszkania.

Lokalizacja

Lokalizacja to jeden z elementów, które kupujący oraz agencje nieruchomości uwzględniają wyceniając nieruchomość. Wyceny nieruchomości możemy dokonać sami, można również skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego lub agenta nieruchomości.

Położenie w atrakcyjnej lokalizacji, w tym w centrum miasta, z dobrym dostępem do środków transportu publicznego, ale również placówek oświatowych, czy też sklepów i terenów rekreacyjnych powoduje, że mieszkania cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących. Niższe ceny znajdziemy często na obrzeżach miast, gdzie infrastruktura nie jest już tak dobra. Na wartości zyskują nieruchomości położone a spokojnej okolicy nieopodal parków czy lasów. Są one szczególnie poszukiwane przez rodziny.

Stan techniczny i kondygnacja

Gdy przedmiotem sprzedaży jest mieszkanie położone w bloku z lat 70 czy 80, tak zwanej wielkiej płyty, na znaczeniu zyskują kwestie takie jak przeprowadzone remonty instalacji elektrycznej czy wymiana pionów wodno-kanalizacyjnych.

Nie bez znaczenia jest także piętro, na którym położone jest mieszkanie. Mieszkania usytuowane wyżej często są droższe. Zapewniają one lepszy widok na okolicę, są też często lepiej doświetlone. Ponadto, większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania wychodzące na południe i południowy-zachód. Duża ilość naturalnego światła to nie tylko lepsze samopoczucie, ale również potencjalna oszczędność energii. W nowoczesnym budownictwie najdroższe lokale znajdują się najczęściej na najwyższych piętrach. W ofercie Magnum real estate, czyli biura nieruchomości w Warszawie, znajdziemy wiele mieszkań, również nieruchomości premium.

Standard wykończenia

Standard w jakim wykończone jest mieszkanie ma duży wpływ na cenę. Jeśli wykorzystano wysokiej jakości materiału, czyli np. drewno czy też kamień naturalny, wartość rynkowa lokalu mieszkalnego będzie większa. Również wszelkie nowoczesne technologie i rozwiązania przyjazne mieszkańcom wpłyną na cenę mieszkania.

Stan prawny

Gdy stan prawny jest nieuregulowany, cena nieruchomości zwykle będzie niższa. Obciążenie służebnościami, sprawy spadkowe czy też brak księgi wieczystej przełożą się na niższą niż rynkowa cenę mieszkania.