zawiść

Zawiść – czy i jak nam szkodzi?

Kasia Kulig, która prowadzi warsztaty dla Kobiet i wspiera ich na drodze do rozwoju osobistego, porusza na łamach swojego bloga wiele ważnych zagadnień. Przygląda się bliżej postawom, które są szkodliwe dla kobiet i stoją na drodze do ich szczęścia i spełnienia. Czym są zawiść i zazdrość? Czy i jak nam szkodzą?

Zazdrość – czym jest?

Zazdrość jest uczuciem frustracji. Wynika ono z tego, że ktoś posiada coś czego nie mamy my sami lub z obawy, że może nam zostać odebrane coś na czym nam bardzo zależy. Jest to emocja powszechnie uznawana za negatywną. Często mamy problem, aby przyznać się do zazdrości, która wydaje się być uczuciem wstydliwym i niskim. Tymczasem każdy czasem odczuwa zazdrość i jest to naturalne. Problemem jest, gdy przerodzi się to w obsesję i gdy podejmujemy szkodliwe działanie wobec innej osoby. Mocniejszą formą zazdrości jest właśnie zawiść. Jej towarzyszy często ogromna niechęć do drugiej osoby i dążenie do odebrania jej czegoś ważnego.

Gdy stajemy się zawistni tracimy kontakt ze sobą. Gubimy blask i iskrę marnując energię i uwagę na bycie zawistnym. Kasia uważa, że zawiść jest dla nas szkodliwa, ale odpowiednio “przepracowana” złość, może nam wiele uświadomić.