rehabilitacja ruchowa

Rehabilitacja ruchowa małych pacjentów

Rehabilitacja ruchowa ma za zadanie poprawić lub przywrócić sprawność osobom z ograniczeniami ruchowymi. Rehabilitacja ruchowa małych pacjentów służy poprawie funkcjonowania dzieci w ich codziennym życiu i zwiększeniu ich samodzielności. Najczęściej dzieci biorą udział w zajęciach takich jak gimnastyka, pływanie, ćwiczeniach kształtujących koordynację i zręczność. Fizjoterapeuci mają do dyspozycji szereg metod sprawdzających się w pracy z maluchami. Bobath, terapia SI, handling, FITS czy masaż Shantala – czym są i kiedy znajdują zastosowanie?

Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz (FITS)

Początek terapii to skupienie na poprawie czucia głębokiego i relaksacji hipertonicznych mięśni. Następnie, wzmacniane są mięśnie aż do uzyskania najlepszych warunków wykonywania wzorców korekcyjnych, jak również do autokorekcji ciała. Metoda ta może być stosowana samodzielnie do terapii skolioz, wad postawy czy też choroby Scheurmanna. Może być również łączona z leczenie gorsetowym czy też stosowana jako forma przygotowania do zabiegów operacyjnych.

Masaż Shantala a rehabilitacja ruchowa dzieci

Masaż Shantala stanowi technikę masażu niemowląt i dzieci, która może być stosowana już od pierwszego dnia życia. Chociaż bazuje na dotyku, umożliwia również rozwijanie innych zmysłów. Dzięki niemu dziecko może poznać własne ciało. Ruchy wykonywane są w prostej sekwencji. Masaż sprawia, że dziecko relaksuje się i uspokaja. Przekłada się to również na spokojny i głęboki sen. Masaż Shantala wpływa korzystnie na rozwój ruchowy, psychiczny i emocjonalny maluszka.

Handling

Handling to instruktaż pielęgnacji niemowląt. Prawidłowa pielęgnacja może wspomagać rozwój ruchowy dziecka. W rehabilitacji ruchowej, handling stanowi  element  terapii NDT Bobath. Rodzice nabywają praktyczne umiejętności umożliwiające prawidłową pielęgnację maluszka i poznają tajniki obchodzenia się z dzieckiem w spokoju i z dużą dozą pewności.

NDT Bobath

NDT Bobath to znana koncepcja rehabilitacji dzieci, ale również dorosłych. W naszym kraju stosowana jest u wcześniaków oraz niemowląt, jak również u dzieci starszych z zespołami neurologicznymi, genetycznymi czy też ortopedycznymi. W terapii wykorzystywana jest wiedza z zakresu nerofizjologii, jak również znajomości prawidłowego rozwoju malucha. Podstawowe zasady obowiązujące w terapii NDT Bobath to m.in. normalizacja napięcia mięśniowego poprzez zastosowanie różnych technik, hamowanie nieprawidłowych odruchów i wyzwalanie prawidłowych wzorców ruchowych. Terapia ma za zadanie pomóc maluchom z dysfunkcjami ośrodkowego układu nerwowego we wszechstronnym rozwoju.

Terapia SI

Terapia SI skupia się na poprawie przetwarzania bodźców sensorycznych przy wykorzystaniu różnych pomocy terapeutycznych. Zastosowana narzędzia terapeutyczne mają za zadanie wspomagać motorykę mała i dużą, pobudzać zmysły, zachęcać do ruchu, rozwijać nowe zachowania oraz reakcje adaptacyjne. W trakcie terapii realizowana jest także praca nad komunikacją i rozwojem emocjonalnym oraz społecznym.

Artykuł sponsorowany